1. Elsőként szerintem nem árulok el nagy titkot az olvasóinknak azzal, hogy ismerjük egymást, talán ezért egy kicsit kötetlenebbre vehetjük a beszélgetést. Remélem azzal sem lepek meg senkit, hogy bár nem ismerem száz százalékosan a munkasságodat mégis nagyra tartalak. Már kétszer hallottalak élőben zenélni és lenyűgözött a profizmusod és az emberekkel való közvetlenséged… persze mielőtt „elpirulsz” a nagy dicsérgetés közepette meséld el nekem hogyan is született meg Firedog és honnan is jött ez a név…
– Nagyon köszönöm ezt a pár sort. Jól esik az ilyet olvasni, szakmabeliektől legfőképpen és egyelőre inkább le vagyok taglózva ezektől a szavaktól, sem minthogy a kérdésre tudnék válaszolni. 🙂 Na de a FIREDOG név. Ez visszatérő interjúkérdésem de mindig kitértem a válaszadás elől és azt mondtam rendszerint, hogy „Kaptam!”. Most azonban valamiért időszerűnek tartom a sztori leírását, úgyhogy lássuk az elejétől: kb. 13 éves koromtól kezdve 15 évig Plastik Angelként műveltem a szakmát és a 15 év alatt átmentem minden stíluson ami 125 és 145 bpm között volt. House, speedgarage, techno, schranz, breakbeat, minimal stb. 2009 év végére viszont már kellemetlen távolságba kerültem Plastik Angeltől és ráfeküdtem az addigra már szerelmemmé vált basszusokra. 80bpm-től egészen 175bpm-ig minden belekerült a repertoárba és ezt nem bírta el a „műanyag angyal”. Így jött a névváltás és egy bő 2 hónapos kőkemény depresszív állapot ennek a súlya alatt. Mondhatni kicsit túlpörögtem a dolgot. Ekkor jött képbe lényem egyik része, a ZEN. Ugyanis bő 4 éve zen gyakorló vagyok, ami a buddhizmus egyik ága. Az általam gyakorolt vonal magyarországi mestere egy fantasztikusan tiszta tudattal rendelkező szerzetes, akitől mindenféle dolgot lehet kérdezni és mindenre mond egy teljesen sallangmentes rövidebb-hosszabb 100%-ban hasznos választ. Fogalmam sincs, hogyan csinálja. 🙂 Szóval a két hónapos névkeresés és önkínzás után megelégeltem a szitut, felhívtam és elmondtam min pörgök hetek óta. Ezt felelte azonnal: „Most hirtelen a tűzkutya név jött le. Ez a karma neved.” Mondanom sem kell, hogy kb. felnevettem és nem vettem figyelembe. Előttem voltak azonnal a haverok trollkodásai: hotdog, forrókutyus stb. Szóval hagytam a kutyát és visszatértem a névkereséshez. Azonban az elkövetkezendő hetekben sorra futottam bele mindenféle érdekes infóba. Rövidre fogva a kutya évében születtem és kos vagyok azaz tűz jegyű. Így spirituális ember lévén, amikor megérkeztek ezek a infók, villámként csapott belém a tűzkutya lényem és meghoztam a döntést. Így született a Tűzkutya. (Ehhez hozzáteszem még érdekességként, hogy a mester sehonnan sem tudhatta mikor születtem.)
2. Ahogy tapasztalom, az elektronikus zenén belül elég sokféle stílusban mozogsz, többek között electro, breakbeat, glitch-hop ,grime, dnb és persze dubstep… amikor én hallottalak zenélni inkább a zúzósabb zenéket képviselted, ellenben a „FIREDOG without fucking genre limit„ című mix-sorozatodban egy lágyabb vonalat is vélnék felfedezni. Zeneileg így vagy teljes?
– Én ezt úgy mondanám, hogy olyan vagyok zeneileg amilyenek az energiák körülöttem. Dubstep, dnb, drumstep, midtempo, breakbeat, electro, grime stb. Jöhet minden basszusközpontú zene. A stílusokon belül pedig olyan széles skálán mozgok a szubstílusokat tekintve, hogy még nem volt olyan közönség, akik meg tudtak volna lepni. Amikor mixeket készítek, akkor értelemszerűen az aktuális kedvencek kerülnek bele. A bulikon pedig folyamatosan együtt lélegzek a közönséggel és figyelem őket. Folyamatos kölcsönhatást tartok fent a partizókkal és szinte olyan vagyok, mint egy tükör. Az első negyed óra után már általában tudom mire vevők és mire nem, utána pedig ezt lefordítva, a saját stílusomon átfuttatva tálalom nekik. Például úgyanúgy élveztem a Koan Soundos Otherside-os reszelős szettem a mindig megújulni és meglepni képes Palotai fater után, mint a Dubstep Hungary buliján Gumilap ősdubstepfész utáni feneketlenül deep dubstep, grime és garage szettet. De szerintem a Cooperation rendezvényeken sem okozok csalódást dnb szetteimmel a drumos közönségnek. Mondjuk azt szeretem igazán, amikor egy olyan nyílt hallgatóságnak játszhatok, akiknek tehetek bármit stílusfüggetlenül. Az valami csodálatos élmény, hisz én így vagyok teljes!
3. Úgy gondolom, hogy nem mondok hülyeséget, ha azt állítom, hogy egy új generáció született, akik elszakadtak a lágyabb trance, house, rnb vonaltól és egyre inkább a dubstep és a keményebb stílusok felé fordultak. Itt a mai 14-18 éves korosztályra gondolok, akik magukévá tették az effajta stílusokat, szinte kultikus jelleggel, robbanásszerűen fogadták be ezt a zenét. Tényleg ekkora igény volt erre Magyarországon, hová fejlődhetnek ezek az irányzatok a jövőben?
– Amit most látunk az lehet, hogy erősebb az eddigi hasonló jelenségeknél, de ez nem a mai kor vagy mai generáció sajátja. Valahogy a magyar fiatalok minden stílusból a keményebb dolgokat szerették. 8-10 éve amikor schranz és hardtechnot játszottam óriási keletje volt a techno zúzda vonalának. Mondjuk a mai helyzethez hozzátartozik egy nagy adag szociológiai problémaadalék is, aminek fejtegetésébe kár belefogni, de hozzátartozik a fiatalok agresszív zenéhez és agresszív dolgokhoz való viszonyához. Ez mellesleg világszinten is hasonlóképpen működik manapság. Szóval összegezve, a magyar fiatal generációk zöme mindig a hard vonalat szerette akármilyen zenéről is legyen szó, mindig a keményebb stílusok felé húztak csak a stílusok neve volt más. A mai dubstep/electro/dnb stb. elég erőszakos, hogy megfeleljen a fiataloknak. Mellesleg ehhez a dubstep dologhoz még az is hozzátartozik, hogy olyan hangzást tudnak ma már a profi stúdiókban előállítani, ami minden eddiginél hatásosabban szól a bulikban és minden eddiginél nagyobb élvezetet biztosít a tombolni vágyóknak. A dubstep a 21. századi metál. Mind hangzásban, mind életérzésben. Azon nem gondolkoztam már elég régóta, hogy az elektronikus zene merre mehet tovább. Jönnek mindig az újítás illuzióját fenntartó zenei trendek, amiket lehet követni, de ezek nem igazi változások. Az igazi változás az elektronikus zene végével jön el, amire szerintem kevesebbet kell már várni, mint ahogy azt gondoljuk.
4. Egyre inkább szembesülök azzal, hogy manapság Magyarországon egyfajta „DJ-láz” kapta fel a fejét, mindenki a lemezjátszók mögé szeretne állni, „mixeket,remixeket” készít és máris tiszteletet, elismerést vár, mert két gombot eltekert egy keverőn fél óra alatt…Mi a véleményed erről, mit tanácsolsz a „Dj-zni” szándékozó fiataloknak?
5. A múltkor beszélgettünk arról, az előző kérdéshez kapcsolódva, hogy sokan egyből magukra aggatják a Dj/Producer jelzőt… szerintem nincsenek tisztában azzal, hogy a zenéléshez kapcsolódva mit is jelent a „producer” fogalom, ideje helyretennünk a dolgokat, mert ez nemcsak egy jelző, hanem komoly munka és tudás áll mögötte…
– Itt félre van értve még a félreértés is. A producer szót alapvetően rossz értelmezéssel használjuk meglátásom szerint. De ezzel nincs gond, mert így ivódott be a köztudatba és én is rosszul használom a következők szerint: A producer alapvetően az a személy, aki egy filmes, színházi vagy zenei produkciónak a tervezésével, kivitelezésével és ezek ellenőrzésével foglalkozik. Mi a producer szót elviekben helytelenül arra használjuk, aki megír egy zenét, de aki már megcsinál öt remixnek csúfolt editet, vagy zenébekontárkodást az is az ország legjobb producerének kiáltja ki magát. Ilyenre konkrét példát tudok. Felemelő. Érdemes a „remixerek”, „editeket” készítők szanaszét hypeolt „zenéi” mellett megnézni, hányan játszották illetve hallgatták az alkotók saját original zenéiket például a soundcloudon, ha egyáltalán van nekik olyan. Megdöbbentő lesz az eredmény. A töredéke sem lesz. Ez azért van, mert a zene eredeti lelkét nem ők tették le az asztalra, hanem általában egy elismert zenész. Ők a már befutott zenék oldalvizén evickélnek sikeresen vagy kevésbé sikeresen. Itt is leszögezném, hogy ezzel sincs semmi gond, mert részben ez is a kor szüleménye, csak kezeljünk minden alkotói munkát a helyén. A producer maradjon az, aki kisebb nagyobb sikerrel, de a lehető legnagyobb eredetiséggel próbál igazán sajátot készíteni.
6. Rengeteg elismert előadóval, formációval játszottál együtt elég, ha csak a Flux Pavilliont, Borgore-t, Tiga-t, The Prototypes-t vagy Bar9-t említem, Szerbiában pedig több bulit is elvittél a hátadon, a közönség pedig imádja a zenédet… Ha tehetnéd melyik fellépéseket emelnéd ki a pályafutásod során és milyen élmény köt hozzájuk téged?
– A legjobb élményem nem a FIREDOG projecthez köthető. Még a technos korszakomban Plastik Angelként 2002-ben és 2003-ban is zenéltem a Budapest Parádén. Az a lüktetés, az az energia, az a miliő ami egy ilyen RAVE-en van, az semmihez sem fogható. Nem is nagyon tudok róla írni semmit. Ezt vagy átéli valaki vagy nem. Ez egy DJ-nek csodával határos.
7. Szerintem mindenki merít valahonnan, valaki mindig inspirál, befolyásol, alakít, ez a zenére is igaz. Nehéz úttörőnek lenni, teljesen független és egyedi dolgot alkotni, te hogy állsz ezzel a kérdéssel?
– Azt szokták mondani, hogy minden lopás. Nagyon kevés zenész társammal ugyan, de igyekszem ez ellen tenni. Sehonnan sem lopok, nem használok előre legyártott szinti hangokat, sőt még a saját magam által megírt zenékben sem használom kétszer ugyanazt a szintihangot. Maximálisan eredeti és egyedi minden zeném. Tiszteletem a kivélnek, de majdnem mindenki ennek az ellenkezőjét csinálja és sajnos manapság minden eddiginél jobban erről szól az elektronikus zene. Még a nagyok is egymást és magukat másolják. Akkor, hogy lehetne elmagyarázni egy kezdőnek, hogy válassza a nehezebb utat és legyen eredeti, mert akkor fog egészségesen kialakulni a saját soundja?! Sehogy. Loopok, sample-k és presetek halmaza. Ez a mai elektronikus zene.
– Inspiráció és merítés. Minden inspirál. Egy séta az erdőben, egy mély lélegzet a szabadban. Egy kerékpározás a városban. Vagy John Lee Hooker „I’m going upstairs”-e és Dj Mad Dog „So what about…?”-ja. Inspiráció az egész világ.
8. A facebook oldalad elérte az 5000 lájkot és te cserébe letölthetővé tetted a „FIREDOG ROKKZ!!” debütáló albumodat. Eddig a 8 zenéből egy jelent meg és csak a saját zenéidet tartalmazza a kiadvány. Van valami érdekesség amit megosztanál az album kapcsán? Illetve áruld el honnan lehet letölteni?
– Az az egy zene, ami már ismert, az első ami, külföldi kiadónál megjelent és a BBC Radio 1-on is játszott „Saturday Power”-nek egy kicsit átalakított és hangzásban modernizált 2012-es változata. A többi mind teljesen ismeretlen zenék az elmúlt két éves munkásságomból szemezve. Vannak benne 1-2 hónapos és 1-2 éves zenék is. Stílusát tekintve electro és dubstep zenék találhatóak a kiadványon. Itt említeném meg azt a személyt, akinek a hangja bezengi az egész abumot. Ő az énekesem és barátom DNL, aki az érdekesség kedvéért a magyar deathmetal éra méltán elismert énekese. Valamint az album címadó dalán található felvezető szöveget egy most friss klippel jelentkező magyar rapper, Mammut nyomta fel. Az albumot még egyelőre ingyenesen lehet szedni a Firedog oldalról határozatlan ideig, mivel nyáron hivatalos megjelenés is lesz.
Kattinstatok az ingyenes albumért!
9. Hamarosan indul a Suck My Disco rádiója a BestWaweFm. Ha jól tudom te is kaptál egy műsort, ami Burnin’ Show címmel fog futni…Mire számítsunk tőled, ha ez nem titok?
– Bizony jól tudod. A Burnin’ Radio Show minden pénteken este 9-től 10-ig dübörög majd és úgy tervezem, hogy havi maximum 1-2 alkalommal teszek saját mixet az éterbe. Magyar és külföldi általam elismert és szeretett dj és producer barátaim vendégmixeit pörgetem majd leginkább. Olyan külföldi előadókkal tervezek az első pár hónapban, akiknél egy kiadónál vagyok, illetve akik már remixeltek nekem vagy én remixeltem nekik.
10. Aki jobban követni szeretné pályafutásodat, hogyan teheti ezt meg? Hol találkozhatunk veled mostanában? Milyen terveket szeretnél megvalósítani az idén, és hogy haladsz velük?
– Egyelőre az album és az azzal kapcsolatos munkák minden előtt állnak. Ezen túl most nem is látok nagyon. Mivel nincs menedzserem így saját magam intézek kivétel nélkül mindent. Fellépések, sajtómegjelenések és most a turnészervezés. Ez elég sok időt emészt fel, de nagyon szeretem ezt is. Amúgy a facebookon tudnak az érdeklődők nyomonkövetni. A nyárról annyit még elárulhatok, hogy érdemes lesz figyelni a fesztiválok line upjait, mert fellelhető leszek sok helyen. Plusz július 6-án Pécsett indul a „FIREDOG ROKKZ!! Burnin’ Tour”, mellyel a nyáron és kora ősszel körbeutazom az országot.
Join to the burnin’ army: http://www.facebook.com/firedog.hungary
11. És végül, de nem utolsó sorban, ha éppen nem az országot járod a fellépések miatt és pont nincsen semmi dolgod, akkor mivel kapcsolódsz ki? Ez itt a reklám helye, csak nyugodtan…
– Ha napokról van szó és jó idő van, akkor ha tehetem a Pilisben vagyok a Won Kwang Sa nevű zen templomban. Fantasztikusan békés és varázslatos ott a környezet. Rengeteg energiát merítek ezeken a napokon, melyet visszahozok a városba és igyekszem minél tovább megtartani és másoknak is adni belőle. Amúgy sokat szoktam sétálni, kerékpározni, járok rendszeresen futni, napjában többször meditálok és végül de nem utolsó sorban a barátnőmmel töltök minél több időt.
Köszönöm az interjút! ROKKZ!!
Köszönjük az interjút!
Hozzászólások
Powered by Facebook Comments